https://mcktuszyn.pl/wp-content/uploads/2022/03/Serwetki-mini.jpg

bez kategoriiwystawaWystawa „Janiny Kotlickiej”

Janina Kotlicka

Urodziła się w roku 1926, w rodzinie od pokoleń zamieszkałej w Tuszynie.

W okresie aktywności zawodowej prowadziła wraz z mężem Zygmuntem sklep z artykułami gospodarstwa domowego i farbami, który mieścił się w Tuszynie przy ulicy Króla Władysława Jagiełły pod nr 4. W chwilach wolnych od obowiązków dnia codziennego oddawała się swojemu hobby, którym było dzierganie na drutach i szydełkowanie. Na drutach, z włóczki wełnianej, powstawały w Jej rękach rękawiczki, szaliki i czapki, wielokolorowe w różne ciekawe wzory, były również skarpety robione na pięciu drutach, w których potrafiła wyrobić pięty, ale przede wszystkim robiła bluzki i sweterki, których do dziś jest wiele w Jej szafie, i wciąż są noszone. Na drutach powstawały wyroby użytkowe przeznaczone dla siebie i członków najbliższej rodziny.

Szydełkowanie to druga pasja, rozwinęła się ona szerzej po osiągnięciu przez panią Janinę wieku emerytalnego. Szydełkowała przede wszystkim serwetki, które mają zastosowanie dekoracyjne. Serwetki wykonane są z nici, a stosowała głównie nici białe i beżowe. Powstało wiele kolekcji, w różnych kształtach, rozmiarach i różnorakich wzorach. Obok serwetek w całości wykonanych z nici w dorobku pani Janiny są również serwetki z tkaniny lnianej wykańczane pracą szydełkową kolorowymi nićmi.

Pani Janina wciąż chętnie bierze do ręki szydełko i nici, próbuje robić, marzy o wykonaniu serwetki, ale w obecnym stanie sprawności rąk nie jest to łatwe. Ma jednak imponujący dorobek i to przynosi satysfakcję.

https://mcktuszyn.pl/wp-content/uploads/2020/09/logotypy-1w.png
MCK TUSZYN:
ul. Noworzgowska 20A, Tuszyn
Pon-Pt: 8.00 - 20.00
Sob: 9.00 - 14.00
FILIA: ul. Prusa 7, Tuszyn
Pon-Pt: 8.00 - 20.00
Sob: 9.00 - 14.00
https://mcktuszyn.pl/wp-content/uploads/2020/09/ava.png
https://mcktuszyn.pl/wp-content/uploads/2020/09/2020-NCK_dofinans_kulturawsieci-rgb_PION-640x640.jpg
// // Skip to content