Miło nam poinformować, iż Miejskie Centrum Kultury im. Wł St. Reymonta w Tuszynie zostało beneficjentem – Zadania 1 Przedsięwzięcia szkoleniowe w ramach projektu „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury”, który finansowany jest w ramach działania 3.3 „Systemowa poprawa dostępności” Priorytetu III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami” programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Projekt realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Celem projektu jest poprawa dostępności instytucji kultury w projektowaniu i realizacji oferty kulturalnej oraz otwarcie na współpracę z osobami ze szczególnymi potrzebami. Projekt stanowi zoperacjonalizowanie Modelu dostępnej kultury opracowanego i przetestowanego w ramach projektu Kultura bez barier. Rezultatem przedsięwzięcia szkoleniowego i grantowego ma być systemowa zmiana, polegająca na zwiększeniu dostępności, rozumianej nie tylko jako likwidacja barier technicznych, architektonicznych, ale również jako standard kreowania i projektowania oferty kulturalnej przy partycypacyjnym udziale osób z grupy docelowej projektu.
W ofercie znajdą Państwo warsztaty z tworzenia modnych lasów w słoiku,
efektownej biżuterii z filcu oraz warsztaty malarskie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Tuszynie działa od 1949 roku.
Zbiory biblioteczne stanową książki 29344 , regionalia i bieżące czasopisma.
Ze zbiorów Biblioteki korzysta 1600 czytelników. Biblioteka współpracuje ze szkołami i przedszkolami z terenu miasta i gminy Tuszyn.
Od 2010 roku Biblioteka działa w systemie MAK. i MAK+ .
Wypożyczanie odbywa się na podstawie kart elektronicznych. Cena karty 3 zł.
Program ma budować i wspierać system, w ramach którego działania podejmowane w sferze kultury przyczynią się do kształtowania cenionych społecznie umiejętności i postaw, m.in. kreatywności, innowacyjnego działania, współpracy, zaufania, kompetencji medialnych oraz komunikacyjnych.
Strona MCK Tuszyn w sieci została zrealizowana w ramach programu
Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci” i dofinansowana ze środków
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt pn. „MCK Tuszyn w
sieci” obejmował również cykl 6 szkoleń on-line dla pracowników MCK w
Tuszynie (łącznie 24 godziny), dzięki którym zostały podniesione
kompetencje cyfrowe pracowników MCK. Kadra została przeszkolona m.in. z
obsługi darmowych programów graficznych czy do tworzenia krótkich filmów
wykorzystujących zdjęcia i tekst oraz z obsługi programu do prowadzenia
zajęć on-line.
Głównym celem projektu jest pokazanie dorobku kulturalnego Miejskiego Centrum Kultury w sieci i zachęcenie do większego czynnego udziału w kulturze, poprzez m.in. udział w zajęciach on-line i wydarzeniach.
Miejskie Centrum Kultur bierze udział w projekcie „Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego przez realizowanym przez Łódzki Dom Kultury. Do udziału w inicjatywie zaproszone zostały 32 placówki kulturalne z terenu województwa łódzkiego, każdą z nich reprezentuje grupa 20 osób (MCK zaprosiło do współpracy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Górkach Dużych). Celem projektu jest stworzenie przez uczestników pokazu mody ekologicznej ECO FASHION, z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu. Dla uczestników przygotowano 4 typy warsztatów praktycznych (pierwsze już w piątek 1.04), a także zaplanowano warsztaty na temat idei zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska. Partnerami projektu są: Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Akademickie Centrum Designu, Instytut Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej oraz 32 instytucje kultury województwa łódzkiego. Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
KOLOROWA LOKOMOTYWA – NA EKOLOGICZNYM SZLAKU
Miejskie Centrum Kultury im. Wł. St. Reymonta w Tuszynie bierze udział w projekcie „ Kolorowa lokomotywa – na ekologicznym szlaku”. Jest to inicjatywa ekologiczno-artystyczna dedykowana dzieciom i młodzieży z terenu województwa łódzkiego.
Celem „Kolorowej Lokomotywy” jest zwiększenie świadomości ekologicznej oraz wiedzy i umiejętności w zakresie twórczości edukacyjno-artystycznej, a jego realizacja ma miejce poprzez uczestnictwo dzieci w :
– warsztatach up-cyclingowych – podczas których wykonywane są woreczki wielorazowego użytku na warzywa i owoce,,
– wycieczce do Pasieki w Lipce (Gmina Stryków) – czyli zaznajomieniem się z cyklem życia pszczół i produkcji miodu,
– spektaklu ekologicznym – o przygodach Świerszcza Liliputka,
– konkursie plastycznym – pod nazwą „ Upcycling, czyli nowe życie przedmiotów”.
Patronat honorowy nad projektem sprawuje Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Grzegorz Schroeiber. Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (https://www.wfosigw.lodz.pl/) .
Działania projektowe realizowane były w MCK od lipca do września 2023, a wzięło w nich udział łącznie 40 dzieci i młodzieży z terenu Gminy Tuszyn